تبلیغات
ساقی کوثر - شهادت امام محمد باقر
پنجشنبه 10 مهر 1393

شهادت امام محمد باقر

   نوشته شده توسط: محب امیرالمومنین    نوع مطلب :پیام ،

باسمه تعالی

«ستاره راهنما»

«امام» به معناى پیشوا و رهبر است. در حقیقت به آن­چه از او پیروى مى­شود امام مى‌گویند؛ خواه كتاب باشد یا انسان، حق باشد یا باطل.(1) و (2)

امامت و امام شناسی از منظر معارف شیعه، یكى از اصول دین است.(3) احادیث بسیاری در کتب روایی شیعیان با این مضمون آمده كه مى­فرماید: "بنا و اساس اسلام بر چند موضوع استوار است که ولایت[سرپرستی الهی] از مهم­ترین آن­ها مى­باشد."(4) از جمله:

امام باقر (علیه السلام) مى­فرماید: "بناى اسلام بر نماز، زكات، حج، روزه و ولایت استوار است."

"زُراره"(5) كه از شاگردان بزرگوار امام بود، مى­پرسد: "كدام یك از این امور مهم­تر است؟"

امام مى­فرماید: "ولایت از همه مهم­تر است" و سپس چنین توضیح مى­فرماید:

"زیرا که ولایت، كلید سایر مسائل است وپیشوا، نقش هدایت­گر مردم به دیگر موارد را دارد..."(6)

البته شكى نیست كه مراد از «ولایت»، اطاعت از امام معصوم است؛ چنان­كه در بعضى روایات به جاى كلمه «ولایت»، اطاعت از امام آمده است. علاوه بر این كه هر یك از نماز و روزه و حج و زكات به خاطر نبود امكانات مالى و بدنى قابل تغییر است، اما مسئله ولایت و امامت در هر حال ثابت و بدون تغییر است.

به مناسبت و در باب اهمیت مسأله امامت به روایت دیگری از امام باقر (علیه السلام) اکتفا می­کنیم:

"هر كه بدون پذیرش پیشوای حق، خود را به زحمت انداخته و عبادتى انجام دهد، هرگز مورد قبول خدا نبوده و در تحیر و گمراهى است..."(7)

آرى؛ در اسلام به مسئله امامت و پیروى از آن، اصالت داده شده و این مساله از اهمیت فوق العاده برخوردار می­باشد تا آنجا که مى­توان دریافت كه امامت در اسلام جزو اصول دین است.

توحید و نبوت و به طور کلی، شریعت زمانى پابرجا مى­ماند كه پیشوای معصوم و منصوب از جانب خداوند، آن را حفظ كند وگرنه با خرافات و تحریف و بدعت و سلیقه­هاى شخصى آمیخته شده و وحى از اعتبار افتاده و چه بسا به جای توحید، شرک و طاغوت عیان شود.

شناخت و توجه به معاد و آشنائى با مسائل ملكوتى آن نیز، جز از طریق امام معصوم ممكن نیست. امامت است كه به نماز جان مى­بخشد، به حج و روزه جهت مى­دهد، به جهاد مشروعیت مى­دهد و فرائض الهى را احیا مى­كند.

مجموع این موارد مسئولیت بزرگی بر دوش یکایک افراد قرار می­دهد و آن تلاش آگاهانه در راستای کسب معرفت و شناخت امام است. معرفتی که جایگاه بلندش در کلام پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)این­گونه عیان می­شود: "هر كس بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است."(8)

«برگرفته از کتاب "اصول عقاید"، تالیف: "حجت الاسلام محسن قرائتی" (با تلخیص و اضافات)»


برچسب ها: شهادت امام محمد باقر ،